کمبود مواد معدنی طیور موجب فلج شدن دام های کشاورز چینی شد

مواد معدنی طیور موجود در خوراک کمتر زیستی در دسترس هستند و مکمل های اضافی برای رفع نیازهای فیزیولوژیکی طیور الزامی است.

تولید، سلامت و تندرستی طیور به شدت به فرمولاسیون جیره های متعادل از نظر انرژی، پروتئین و ریزمغذی ها (ویتامین ها و مواد معدنی) وابسته است.

در میان همه، مواد معدنی در مقادیر کمتر مورد نیاز هستند، اما برای حفظ بهره وری در طیور بسیار مهم هستند.

به طور معمول، مواد معدنی به صورت نمک های معدنی تکمیل می شوند که کمتر جذب می شوند و در نتیجه بخش عمده ای از آن به محیط اطراف دفع می شود که باعث ایجاد مشکلات زیست محیطی می شود.

نانو مواد معدنی و کلات های معدنی آلی جایگزین دیگری برای استفاده به عنوان مکمل خوراک دام و طیور هستند.

اگرچه مواد معدنی آلی نسبت به نمک های معدنی در دسترس زیستی بیشتری هستند، اما هزینه بالای آنها استفاده از آن را محدود می کند.

در مقابل، سنتز نانو مواد معدنی با هزینه کمتر نسبتا آسان است.

اندازه نانو کانی‌ها از 1 تا 100 نانومتر است و به دلیل اندازه کوچک، سطح سطح و در نتیجه پاسخ‌های بیولوژیکی آنها افزایش می‌یابد.

مطالعات پاسخ بیولوژیکی نشان‌دهنده حفظ بهتر نانو مواد معدنی در مقایسه با نمک‌های معدنی و در نتیجه شسته شدن کمتر به محیط زیست است که از آلودگی احتمالی جلوگیری می‌کند.

خوراک

جدای از اینها، نانو مواد معدنی نشان داده اند که رشد، تولید و کیفیت تخم مرغ، تعدیل سیستم ایمنی و وضعیت آنتی اکسیدانی را افزایش می دهند و در عین حال با کاهش دوز مکمل مواد معدنی و بهبود ضریب تبدیل خوراک، تولید را به صرفه می کنند.

برخی از نانو مواد معدنی و سایر نانوذرات دارای اثرات ضد میکروبی قوی هستند که نشان داده شده است که میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا را در روده کاهش می‌دهند.

به نظر می رسد نانو مواد معدنی کمتر از منابع معدنی معمولی سمی هستند. اگرچه کمتر، مطالعات کمی اثرات سمی مکمل‌های نانو معدنی را در دوز بالاتر نشان داده‌اند که باید توسط مطالعات برنامه‌ریزی‌شده‌تر تایید شود.

نانوتکنولوژی در سیستم تولید طیور هنوز در مرحله جوانه زدن است و مطالعات دقیق‌تری برای اعتبارسنجی، ایجاد و جستجوی اثرات جدید نانو مواد معدنی ضروری است زیرا گاهی اوقات اثراتی فراتر از انتظار ایجاد می‌کنند.

این بررسی پاسخ‌های بیولوژیکی نانو مواد معدنی را بر عملکرد تولید طیور، کیفیت گوشت و تخم‌مرغ، حفظ بافت، ایمنی، فعالیت آنتی‌اکسیدانی و اقدامات ضد میکروبی در مقایسه با منابع معدنی معمولی آن‌ها برجسته می‌کند.

این فصل در مورد سنتز نانو مواد معدنی مختلف، مکانیسم اثر آنها، عملکرد طیور، حفظ بافت، ایمنی، فعالیت آنتی اکسیدانی و اثرات ضد میکروبی در مقایسه با منابع معدنی معمولی آنها بحث می کند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.